O JOGE A CVIČENÍ

Joga všeobecne

Cvičením jogy sa vydávame na cestu našim fyzickým telom, návratu k sebe samým. Prináša nám uvedomenie, že vlastníme telo a dušu, v ktorom práve dochádza k nádychu a výdychu a pôsobí naň gravitačné pole. Čo je Joga? Veľmi jednoduchá ale výstižná definícia cvičenia JOGY – zlúčenie mysle, dychu a tela. To nám prináša kľudnejšiu myseľ, zvyšuje sústredenosť, rovnováhu a harmóniu. Cvičením jogy hľadáme vlastné limity, rozširujeme hranice nášho tela, schopnosť uvoľniť sa a byť sám sebou,odbúravame stres a osvojujeme si opäť pocit harmónie a celistvosti.

Hatha Joga

Hatha Joga – Slovo Hatha pochádza zo sanskrtského originálu, kde Ha znamená slnko a Tha znamená mesiac. Princíp Hatha jogy sa dá prirovnať protikladom, ktoré sa navzájom dopĺňajú – mužský a ženský princíp, deň a noc, pozitívne a negatívne, yin a yang. V praxi sa Hatha Joga aplikuje na vyrovnanie a harmonizáciu oboch strán ľudského tela a energií v ňom, prostredníctvom rozvíjania rovnakej sily a flexibility. Hatha Joga zahŕňa systém fyzických pozícií (asan), dýchacích a relaxačných techník. Asany sa necvičia v podobe plynulého toku ako to je v Power joge, ale jednotlivo, držia sa dlhšiu dobu, kladie sa dôraz na ich precítenie. Je to na pohľad jemný, no vnútorne veľmi intenzívny spôsob cvičenia. Je ideálnym cvičením pre všetkých, ktorí chcú dosiahnuť dobrý zdravotný stav a flexibilitu, je veľmi účinná na kondíciu svalov, šliach a kĺbov, ako aj na optimalizáciu funkcií telesných, vnútorných orgánov.

Power Joga

PowerJoga je cvičenie, ktoré prevzalo z celistvého systému jogy tú časť, ktorá sa zaoberá fyzickým telom a zjednodušila a sprístupnila ju širokej verejnosti. Je obohatená o jednotlivé menej, či viac náročné pozície (ásany), ktoré sa cvičia dynamickejšou formou. Dôležitým prvkom je správne dýchanie, ako aj skĺbenie dychu s pohybom a permanentné spevňovanie centra tela. Je potrebné naučiť sa vnímať svoj dych, nechať ho, aby vás viedol celým cvičením, aby bol plynulý a dal cvičeniu silu a dynamiku.

Postupom času zistíte, že máte silu, že ste viac ohybný a pružný, že sa vám lepšie dýcha a všetko zvládate s kľudom. Cítite sa fit a v pohode. To je hlavný cieľ cvičenia powerjogy. Byť v pohode a v kľude a pri tom mať vytrénované a štíhle telo.

Ciele a účinky jogy a powerjogy:

  • rozvoj flexibility
  • rozvoj sily
  • vyrovnávanie svalových dysbalancií
  • formovanie postavy
  • zvýšenie vitality
  • uvoľnenie chrbtice
  • otvára cestu vnímať seba
  • zlepšenie sústredenia a koncentrácie
  • naučiť relaxovať
Joga pre deti

PowerJoga je cvičenie, ktoré prevzalo z celistvého systému jogy tú časť, ktorá sa zaoberá fyzickým telom a zjednodušila a

prijemne a bezpečne v skupine iných deti aj bez prítomnosti rodiča.

Hodiny jogy pre deti sa odlišujú od hodín pre dospelých. V systéme detskej jogy ide o nastavenie rovnováhy medzi spontánnym chovaním detí a koncepciou hodiny. Jogové pozície cvičíme s deťmi dynamicky, bez výdrží a vždy sa prispôsobujeme ich veku a schopnostiam. Detská joga má byť v prvom rade zábavou a prinášať radosť všetkým. Nie je súťaživá alebo zameraná na výkon. Dôraz sa kladie na aby bolo dieťa samé sebou a mohlo prejaviť svoj potenciál ktorý mu pomôžeme rozvíjať.

Joga prináša deťom harmóniu, radosť, pomáha rozvijať zdravého sebavedomie, učí deti lepšie vnímať svoje telo, pracovať s ním, rešpektovať sámeho seba a svoje okolie. Živé deti ukľudní a menej aktívne naopak povzbudí k činnosti. Naučí deti odpočívať, rozvíja fantáziu a zvládať emocionálne situácie.

Yin Joga

Čo je Yin Joga?

Vinyasa Joga

Cvičením jogy hľadáme vlastné limity, rozširujeme hranice nášho tela, schopnosť uvoľniť sa a byť sám sebou,odbúravame stres a osvojujeme si opäť pocit harmónie a celistvosti.

Joga a zdravý chrbát

Čo je Joga pre zdravý chrbát?

Mohendžodáro

je ucelený systém cvičení a meditácií, určený výhradne ženám.
Prostredníctvom jednotlivých ásan, meditácií a cez spoločné zážitky a zdieľanie v skupine vedie ženu do svojho vnútra. Ukazuje jej, že má v sebe hlbokú intimitu, ktorá sa prejavuje v spoločnosti ostatných žien. Aby žena mohla byť skutočná a prebudená, potrebuje prežiť samú seba.

** Pomocou dynamiky panvového dna, vizualizácií a dychových cvičení sa na kurze naučíme prebudiť a rozdýchať energiu v panve a vedome ju priviesť do celého tela.
** Každej ásane sa venujeme určitý čas a objavujeme cez ňu ženské aspekty Krásky, Kňažky, Herečky a Milenky.
** Prostredníctvom jemných techník a tanca otvárame srdce, posilňujeme intuíciu, podporujeme tvorivosť a autentické vyjadrovanie a otvárame sa svojej sexualite.
** Na konci kurzu spojíme všetky ásany, čím otvoríme tzv. Materský energetický okruh a naučíme sa prostredníctvom neho vyživovať svoje telo zvnútra.
** Na kurze sa naučíme posilňovať svaly panvového dna a rozpumpovať tzv. dynamiku panvového dna.

Vedomé ovládanie dynamiky panvového dna prináša do života ženy mnohonásobný úžitok:
– intenzívne prekrvuje oblasť malej panvy (maternice, vaječníkov,
močového mechúra a celej vagíny) a panvového dna, čím výrazne zmenšuje
riziko vzniku myómov a cýst v oblasti vaječníkov a maternice,
opakovaných zápalov alebo výtokov z pošvy
– spevňuje a vzpružuje stenu vagíny, čo najmä u starších žien odstraňuje problémy s močením a inkontinenciou
– aktivuje žľazy s vnútorným vylučovaním a tým zvyšuje produkciu
estrogénov. Pohlavné hormóny ovplyvňujú to, ako sa človek cíti, či má dostatok energie alebo je unavený. Žena je krásna, pokiaľ má dostatok estrogénov, žena je povädnutá a nepríťažlivá, pokiaľ má estrogénov málo.

Čo Vám to prinesie?

** SEBAROZVOJ
Tantrické jemné sebapoznávacie techniky NO MIND, aktívne OSHO
meditácie a špeciálne ženské meditácie MOHENŽODARO, spontánny tanec, tóny kontaktnej improvizácie, nové zážitky, nové vedomosti o živote, nové skúsenosti a náhľad od iných žien, čas pre seba, radosť, relax, pohodu, spokojnosť, uvoľnenie, priateľstvá a inšpirácie

** VITALITU
Intenzívne prekrvenie oblasti malej panvy (maternice, vaječníkov,
močového mechúra a celej vagíny) a panvového dna, prevenciu vzniku myómov a cýst v oblasti vaječníkov a maternice, opakovaných zápalov alebo výtokov z pošvy, nárast libida a pomoc pri otehotnení, spevnenie a vzpruženie steny vagíny, odstránenie problémov s nežiadúcim únikom moču, aktivitu žliaz s vnútorným vylučovaním a tým zvyšenie produkciie estrogénov, mladistvý vzhľad a zdravie

** INTIMITU
Bezpečný kruh, dôveru, prijatie a slobodu vyjadriť sa, vzájomné zdieľanie a prepojenie